Parowiec-Hel

Model 3D - Bartłomiej Pitala
Fotografia: Kamil Stankiewicz
Materiał 3D - Bartłomiej Pitala, montaż - Kamil Stankiewicz

Nurkowanie na wraku

Najmniejsza głębokość na wraku to 50 m na pokładzie dziobowym i górnym pokładzie sterówki, na którym znajduje się zachowane w doskonałym stanie koło sterowe. Poniżej znajduje się drugie koło sterowe, umiejscowione wewnątrz sterówki, do której można zajrzeć przez otwarte drzwi z prawej i lewej burty. Wewnątrz sterówki można również rozpoznać kompas okrętowy, znajdujący się przed kołem sterowym. Pokryty jest omułkami i osadami dennymi, jednak łatwo można rozpoznać jego charakterystyczne rysy. Na przedniej ścianie sterówki znajdują się sporych rozmiarów okna wyposażone w wirujące szyby (Ekran Kenta), wykończone mosiężnymi detalami. Wrak stoi na stępce i ma charakterystycznie zakopaną rufę. Wydawałoby się, jakby jakaś wielka siła oparła się o jego tylną część, wciskając ją w dno, w skutek czego dziób uniósł się do góry i góruje nad dnem odsłaniając stępkę. Część rufowa wraku jest osieciowana. Głębokość na rufie i przy dnie wynosi 63 m. W miejscu zalegania wraku występują czasami bardzo silne prądy. 

 

Historia

Wrak najprawdopodobniej holownika oceanicznego zwany Parowcem, o długości 30 m i szerokości 5 m. Nie ma innych informacji o tej jednostce. Jaka jest jej nazwa i pod jaką banderą pływała, kiedy zatonęła i w jakich okolicznościach - wszystkie te kwestie są owiane tajemnicą.

 

Ciekawostki związane z wrakiem 

Według niektórych teorii wrak Parowca to Abilla, jednak oficjalnie zgodnie z listą wraków udostępnionych do płetwonurkowania przez Urząd Morski w Gdyni wrak Abilla znajdujej się bliżej Helskiego portu i zalega na 49 m. To tylko niepotwierdzona teoria, która rodzi następne pytania - w takim razie czym jest wrak oficjalnie nazwany Abilla, jeżeli Parowiec to Abilla?

 

Podziękowania

Podziękowania dla Bartłomieja Pitali nurka, pasjonata modelowania 3D za umożliwienie wykorzystania materiałów do stworzenia krótkiego filmu z opracowania fotogrametrycznego wykonanego przez wyżej wymienionego Bartłomieja. Jednocześnie gorąco zapraszam i polecam obejrzenie reszty prac Bartka na https://sketchfab.com/bart.pitala

 

Opracował Kamil Stankiewicz

 

Jeśli masz wiedzę, która pozwoli nam dopracować opis lub wyjaśnić nieścisłości dotyczące losów jednostki — zapraszamy do kontaktu.

© 2023 - DIVE LAND, HEL